Silikony

Co jsou silikony?

Jde o tekuté snadno roztíratelné kapaliny, které se na kůži dobře nanášejí a činí její povrch hedvábný a hladký. Silikonové oleje jsou pokožkou dobře snášeny. Tyto syntetické oleje a vosky se v konvenční kosmetice běžně používají, přestože mají výrazně negativní vliv na životní prostředí (prakticky nejdou biologicky odbourat).

Proč se silikony používají?

Jejich používání v pleťové a především vlasové kosmetice má několik důvodů. Silikony například činí vlasy hladké a lesklé. Silikony kolem vlasu vytvoří neproniknutelný film, který způsobí, že je vlas velmi uhlazený a prakticky vše po něm sklouzne. Dále chrání vlasy před účinky tepla, chrání před slunečním zářením, zabraňují zacuchání a tím poškození vlasů. Uhlazujících vlastností se využívá i v pleťových a tělových krémech.

Proč se silikonům raději vyhnout?

To vše má však výraznou nevýhodu a tou je právě tvoření filmu. Většina silikonů není rozpustná ve vodě nebo jen částečně a silikony tedy nejdou vymýt bez opakovaného použití silných tenzidů, které nejen že silikony vymývají postupně, ale navíc vymývají i přirozený ochranný plášť pokožky. Silikony se tedy mají tendenci stále vrstvit a začnou působit přesně opačně než na začátku používání. Obalený vlas má pak větší tendenci se lámat, cuchat, nepřijímat hydrataci, nedá se přírodně barvit apod. Podobný problém je i u pleťových produktů. Silikonů je obrovská škála a i síla jejich působení je různá.

Jak poznám silikony ve složení?

Silikony ve složení (INCI) jednoduše poznáte podle přípon CONE, SILOXANE či CONOL v názvech složek (např. DIMETHICONE, AMODIMETHICONE, TRIPHENYL TRIMETHICONE, CYCLOPENTHASILOXANE, DIMETHICONOL).

Jak se rozloučit se silikonovým nánosem?

Přechod od silikonů k přírodní kosmetice může být v prvních chvílích nepříjemný. Silikony dělají iluzi zdravých, lesklých, hladkých vlasů a jakmile se začnou vymývat za pomoci šetrných tenzidů obsažených v certifikované přírodní kosmetice, tak vlasy začnou dočasně ztrácet lesk a hebkost. Je to však jen přechodné období. Za pomoci vhodného kondicionéru či vlasové kůry se vlasy dostanou během 1 měsíce do výrazně lepší kondice. Je však důležité zkontrolovat obsah silikonů ve všech vlasových přípravcích (šampon, kondicionér, styling apod.), které používáte. Tipy na vhodný výběr vlasové kosmetiky najdete ZDE.

silikony_slozeni

foto: gemmabou